Ангари для зберігання зерна

Сучасне сільське господарство тримається на трьох китах: виростити – зберегти – продати продукцію, при цьому забезпечивши собі фінансові можливості для повторення подібного циклу в наступному році. Визначитися з місцем зберігання важливо в двох аспектах – тимчасовому (на момент збору врожаю), довготривалому – щоб мати свободу у виборі термінів, обсягів продажів. 

Сховищем, яке закриває обидва питання, може бути ангар для зерна – прямостінний, шатровий, арочний. Основна проблема, що викликає масу дискусій – імовірність того, що ангар «складеться».

Переваги:

  • значні обсяги (500 м2 площ і більше);
  • швидкість зведення (± місяць);
  • відносно швидка окупність (півроку – рік).
ангар для зерна – прямостенный, шатровый, арочный

Надійність, міцність, стійкість конструкції – перше, на що звертаємо увагу при виборі вже існуючого місця зберігання/спорудженні нового. Виробники ангарів обіцяють експлуатацію – 30 років, стійкість до навантажень – 600 кг/м2 (за статистикою в Україні снігове навантаження не перевищує 180). Багато що буде залежати від ділянки землі, яка забезпечує рівну площину (знизить витрати на підготовку під бетонування), відведення поверхневих, ізоляцію від ґрунтових вод (мінімізує ризик підтоплення). 

Зрозуміло, що повноцінний фундамент для швидкомонтованого металевого ангару, розрахованого на зберігання зернових, не потрібний, однак перевірити несучу здатність ґрунту бажано. Крім того, ретельний розрахунок, контроль усіх етапів будівництва вбереже від неприємних несподіванок під час експлуатації.

Становить інтерес зведення ангарів на наявних майданчиках, за частково збережених стін (хоча за такі проекти беруться не всі виробники).

Підтримка оптимальної вологості – важливе завдання. У приміщенні вологість не повинна перевищувати 60–75%, аби цей показник у зерна не виявився вищим за 15%. Рішень декілька: 1) наявність ізоляційного шару між підлогою, стінами ангара; 2) використання зерносушильного обладнання на етапі підготовки (воно може розташовуватися тут же); 3) забезпечення активної вентиляції всередині складу (саме активної, яка вбереже від появи комах, птахів, гризунів). До цієї групи віднесемо чинник температури, оскільки Н2О → Т, ℃ → розвиток мікроорганізмів нерозривно пов’язані.

Чи зберігати зерно впритул до стіни ангара? Антикорозійний шар профлиста не виключає появи конденсату, тому біля стін краще розташовувати фуражне, продовольче зерно; сортовий, насіннєвий матеріал – ближче до центру.

Внутрішнє планування с/г ангара, особливо прямостінного, має враховувати наявність ємностей/відсіків/засіків для зберігання зерна різної якості, партій, призначення. До кожного відсіку необхідно забезпечити безперешкодний доступ для:

  • спостереження за станом;
  • покращення якості, доочищення;
  • за необхідності – дезінсекції;
  • автономного завантаження-вивантаження.

За раціонального планування в ангарі можна реалізувати комбіноване зберігання зерна – насипом без відсіків

(великі партії товарного зерна; висота насипу біля стін – 2,5, у центрі – 5 метрів; у спеціально спроектованих складах – 4,5 і 7 метрів відповідно); зі спорудженням перегородок (однакових розмірів, конфігурації для орієнтування в обсягах); у тарі (напр., у мішках штабелями по 6–8 рядів). 

Обов’язково як між засіками, так і між майданчиками залишати проходи для завантаження/розвантаження/контролю, виходу назовні (зазвичай поздовжні – 2 м, поперечні – 1,5). Забезпечуючи роздільне зберігання, використовують пересувні щити висотою 2,5 м.

Здійснюючи технологічний процес, бажано передбачити наявність аспіраційної установки.

Быстровозводимые ангары

Можливість механізації

На сучасному етапі є можливість будувати ангари з нахиленою підлогою, що полегшує процес повної механізації (установку стрічкового конвеєра, транспортера-розрівнювача та ін.). Однак на практиці частіше залучають пересувну механізацію.

Використовуючи ангари для зерна, додатково потрібно приділити увагу таким моментам:

  • продуманій схемі під’їзду транспорту;
  • відповідності вимогам техніки безпеки, пожежної безпеки;
  • охороні від зловмисників.

 З вуст в уста передаються історії про горе-господарів, тонни зотлілого зерна в сараях. Причин цьому може бути безліч – від халатності до незнання, проте зорієнтуватися в різноманітті пропозицій для зберігання просто необхідно. Один із способів – ангар – порівняно простий, швидкий, рентабельний варіант.

Добавить комментарий