Перевезення зерна хоперами

Залізничні перевезення зерна в Україні більш ніж затребувані, їх обсяги збільшуються щороку (наприклад, у 2018 р. – на 7,5% більше, ніж у попередньому), також зростає необхідність оновлення рухомого складу, поліпшення логістичної складової, оптимізації маршрутів. Як не дивно, але один і той же вантаж, за однакових відстаней транспортування, може бути в дорозі три дні, може – більше як десять. Звичайно, збільшення числа вагонів-зерновозів допоможе подолати наявний на сьогодні дефіцит, проте не тільки кількість необхідно змінювати, украй важливо подбати про підвищення якості з/д перевезень.

За твердженням представника «Укрзалізниці», обіг у 47 млн ​​т зернових – не межа, навіть з наявним парком вантажних вагонів (сезон покаже, наскільки реалістичним є це твердження). Не будемо забувати, що зміна ситуації можлива через державні дотації на закупівлю нових вагонів (хоча, на думку фахівців, вони ж можуть погіршити без того проблемну ситуацію з внутрішніми з/д перевезеннями).

Що ж зараз, у реальній ситуації теперішнього часу, може обирати зерновласник? По-перше, тип перевезення – пряме/змішане сполучення, з додатковим використанням автомобільного транспорту/без нього. По-друге, тип вагона – універсальний/спеціалізований. Найкращий варіант – перевезення зерна хоперами – критими вагонами, спеціально призначеними для насипних вантажів.
Вони забезпечують:

– захист від атмосферних опадів, перепадів температур;

– спеціально розроблену конструкцію кузова, рами, люків (для швидкого завантаження/розвантаження, перевезення з мінімальними втратами);

– облік фізичних властивостей перевезених вантажів (у тому числі – дихання, самонагрівання зерна);

– необхідну кількість бункерів (для зерновозів – шість замість чотирьох);

– збереження в дорозі (завдяки механізмам замикання).

Криті хопери, окрім зернових, перевозять цемент, добрива, а піввагони – щебінь, інші матеріали металургійної промисловості. Конструктивні відмінності в цілому незначні, проте рід вантажу визначає модель і деякі характеристики.

Технічні особливості хопера-зерновоза

Вагони-хопери, призначені для перевезення зерна, мають найвищі показники за розмірами кузова, довжиною-шириною, також навантаженням від колісної пари на рейки (що окреслює питання необхідності технічного обслуговування колій).

Шляхи вдосконалення з/д зерноперевезень

У цивілізованому світі існує думка, що вагони повинні бути такими, якими їх хоче бачити споживач. Усе б добре, але одне нерозривно пов’язане з іншим: хопери, які курсують Україною, адаптовані до наших залізничних колій, ремонтних майстерень (отже – технологій 80-х рр. минулого століття), відповідають умовам, складу вагонного парку інших країн СНД. Тому кардинальні нововведення проблематичні. Залишається два шляхи:

1. Поступово замінювати застарілі вагони, які не відповідають технічним вимогам, сучасними (адаптованими до вітчизняної мережі залізниць, ремонтопридатними в існуючих умовах). Це дозволить збільшити пробіг без поломок, знизити витрати на ТО, покращити динамічні характеристики, мінімізувати вплив на колію, зменшити масу тари, одночасно збільшивши обсяг кузова. Сучасні зерновози додатково підвищать швидкість, плавність ходу, безпечність руху, знизять рівень шуму.
2. Продовжувати термін служби того, що маємо, до максимальних 32 років (невідомо, чи зупиняться на цьому), що передбачає ретельну оцінку залишкового ресурсу (бажано – методами неруйнівного контролю). У випадку із зерновозами – обов’язкове відстеження стану ущільнювальних гумок люків, систем засувок, зазорів між частинами кузова.
Швидше за все, обидві тенденції будуть реалізовуватися паралельно, оскільки перша пов’язана з істотними витратами, технічними ризиками і, будемо чесними, кардинальною зміною схеми господарювання.

Добавить комментарий