Перевезення зерна водним транспортом

Основна теза, на яку натрапляємо ледь не в кожній інтернет-публікації: водні перевезення зерна неймовірно вигідні, за ефективністю перевершують автомобільні в десять разів, залізничні – у п’ять.
Про це говорять представники дослідницьких центрів, «НІБУЛОНа» і навіть «Укрзалізниці». З прайсами не посперечаєшся, проте не будемо забувати, що це стосується, як правило, внутрішніх перевезень.

Втрати морського міжнародного транспортування можуть сягати 30%, плюс ризики аварій, катастроф, непередбачені ситуації, надзвичайні обставини… Збитки судноплавних компаній від незбереження вантажів – мільярди доларів. Таким чином, під час перевезення зерна водним транспортом нас повинна цікавити не тільки вартість, а збереження вантажу, безпека доставки, основні правила, що підвищують рентабельність транспортування.

Для початку, зерно – суховантаж, який належить до VIII категорії «Навалочні вантажі» (за класифікацією вантажно-розвантажувальних робіт), 2 виду – «Зернові». Небезпекою (при дотриманні базових правил, що нівелюють інші фактори) є можливість зсуву (55% суден, які зазнали аварію, були навантажені насипними вантажами), що спричиняє накренення, подекуди перекидання (звичайно, за недостатньої остійності). Тривале плавання призводить до перерозподілу вологи, ущільнення, злежуваності зернових – додаткові джерела ризику, що викликають крен. Зерно-, судновласник, члени екіпажу зацікавлені в дотриманні норм, які забезпечують відсутність зміщення, це означає – контроль навантаження, початкової якості зерна, дотримання техніки безпеки, вимог Міжнародної Конвенції.

Перевезення судном здійснюється в несприятливих для зерна умовах, які потребують відстеження якісних показників. Оцінка (початкова, подальша) проводиться кількома способами:
1) сенсорним (за допомогою органів чуття людини) – найпростіший варіант, який оцінює колір, блиск, запах, на жаль, неточний, суб’єктивний;
2) лабораторним – використовується повсюдно, вимагає спеціального обладнання, підготовки;
3) натурним – дослідження базових показників (вологість, температура, стандартна щільність), але не всього комплексу фізичних (сипкість, усадка, самосортування, сорбційність, температуропровідність), хімічних (самонагрівання), біологічних (дихання, дозрівання, проростання) властивостей.

Важливо враховувати особливості зерна, пов’язані з дією вологи – гігроскопічність, рухливість, зменшення m в результаті випаровування, схильність до набрякання, а також можливість зараження, самонагрівання, самозаймання.

Вантажовласник завчасно подає декларацію про вантаж або спеціальну форму (указуючи питомий навантажувальний V, кут природного укосу, спосіб штивки, особливі властивості), що дозволяє належним чином підготувати судно, подбати про безпеку, раціональне завантаження.
Річкові, морські перевезення зерна вимагають суворого кількісного обліку, здійснюваного найчастіше зважуванням (похибка – 0,5%), іноді за маркуванням вантажних місць, за стандартною масою.

Інформація про обсяги, місце призначення, регулярність рейсів, обмеження порту дозволяє обрати відповідні судна для перевезення – широкої спеціалізації (одночасно перевозять різні навалочні вантажі), комбінованої (навалочні + наливні вантажі/автомобілі/контейнери), вузької (завантажені зерновими, продуктами їх переробки). Вибір переважно падає на судна однопалубні, з великими люками в трюмах, кріпильними пристроями, підпалубними вантажобаластними цистернами. Правильним буде перевірити технічні показники судна (кут крену, що викликає зміщення зерна, підпалубну висоту, величину усадки внаслідок качки) на відповідність вантажу, що перевозиться.

Сучасні технології водного транспортування

Наука не стоїть осторонь, постійно з’являються прогресивні рішення, які модернізують водне транспортування, напр.:

– зберігання просушеного зерна у великих пластикових мішках з обмеженою проникністю;

– охолодження, сушіння за допомогою повітроохолоджувачів у складі холодильної установки;

– подача СО2 в міжзерновий простір вентиляційними каналами.

Це тільки декілька можливих шляхів оптимізації даного типу доставки. Попереду ще безліч нововведень, у тому числі заплановане збільшення кількості суден, що зробить водне перевезення безапеляційно ідеальним варіантом для агробізнесу.

Добавить комментарий