Перевезення зерна зерновозами

Існує думка, що зерно і все, що з ним пов’язано: вирощування, купівля-продаж, перевезення, зберігання – неймовірно прибуткове. Знецінювати доходи учасників аграрного ринку не будемо, проте зерновий бізнес, як будь-який інший, не терпить поспіху, недбалості, непрофесіоналізму. Великі компанії давно опанували «механізми успіху», а іншим, у тому числі новачкам, доводиться вчитися. Краще – на чужих помилках. Сьогодні, напередодні збору врожаю, розглянемо, як здійснюється перевезення зерновозами, які інструменти задіяні, на що потрібно звернути увагу.

Для транспортування зернових використовують з/д, річковий/морський, автомобільний транспорт. На практиці кілька видів можуть комбінуватися, ускладнюючи процес додатковими (повторюваними) операціями.

На українському внутрішньому ринку лідирують перевезення сільськогосподарської продукції (до 65%) зерновозами – вантажними важковаговими автомобілями, вітчизняного/іноземного виробництва, бортового/самоскидного типу, з причепами/напівпричепами.

Автотранспортні зерноперевезення, незважаючи на свою популярність, не позбавлені проблемних моментів:
– знос, моральне старіння ТЗ;
– погана якість доріг;
– недотримання ПДР;
– недостатня організація, супровід;
– низька рентабельність;
– недобросовісна конкуренція;
– непрозорість фінансових потоків;
– недостатня участь держави в забезпеченні економічної, дорожньої безпеки.

Указані недоліки реально усунути, залучивши певну кількість коштів, часу, зусиль.
По-перше, необхідно модернізувати парк українських зерновозів, тим самим підвищивши якість, окупність, знизивши природний убуток.

По-друге, у транспортно-логістичному підприємництві впроваджувати сучасні технології. Ідеться не тільки про елементарні GPS-трекери – це спеціальні засоби зв’язку, програмне забезпечення, додатки, які оптимізують перевезення.

По-третє, бажано активніше залучати інвестиції в розвиток транспортної інфраструктури. Державні внески в ремонт доріг, наприклад, катастрофічно малі (не кажучи про якість цих робіт).
Четверте за списком, першорядне за значенням – створювати приклади прозорого ведення бізнесу.

Як кажуть: змінися сам – зміниш увесь світ! Тоді міф стане реальністю: по рівних дорогах, що простягаються вдалеч, їздитимуть сучасні автопоїзди із зерном, вагові комплекси стануть скоріше формальністю, а не катастрофою, дані лабораторій вантажовідправників та одержувачів будуть видавати однакові результати.

На що слід звертати увагу в ідеальній ситуації (поки – у тих умовах, які маємо)?

1. Правове регулювання: керуватися «Правилами перевезень автомобільним транспортом», Законом «Про зерно та ринок зерна».
2. Укладання договорів: дотримуватися правил, термінів оформлення, перевіряти супровідні документи на вантаж, ТТН.
3. Прописувати відповідальність відправників, одержувачів вантажу, у тому числі терміни, простої, суперечки, претензії, непередбачені ситуації, суми й порядок виплат компенсацій.
4. Вибір рухомого складу відповідної конфігурації, вантажопідйомності, марки, кількості запланованих рейсів, вартості доставки.
5. Планування з урахуванням економічної доцільності – один вид транспорту, комбінування, швидкість, під’їзні шляхи, майданчики завантаження-вивантаження (із запасом часу), зважування, маршрут, зупинки за високих денних температур.
6. Підготовка до перевезення в тарі, без неї; навалочним, насипним способом; маркування вантажу; розміщення в рухомому складі – нарощування бортів (не вище за 4 м над дорожньою поверхнею), ущільнення з’єднань кузова, закріплення тенту; очищення, за необхідності – дезінфекція.
7. Здійснення навантаження з дотриманням технологічних вимог роботи вантажно-розвантажувальних механізмів, техніки безпеки, експлуатаційних особливостей автомобіля, мінімізації втрат продукту.
8. Керівництво та контроль усіх етапів через логістичний відділ компанії-перевізника.
9. Аналіз здійсненої доставки, урахування помилок, уникнення подібного надалі.

У найближчому майбутньому в Україні все активніше будуть курсувати зерновози, у цьому зацікавлені великі гравці та дрібні підприємці; за дотримання правил, рекомендацій – це гідна конкуренція для річкового та залізничного транспорту, що набирають обертів.

Добавить комментарий