Силос для зберігання зерна

На сучасному етапі в Україні зберігання зерна здійснюється двома способами – спорудою власних зерносховищ, орендою існуючих. В обох випадках питання вибору, відповідальності та фінансування лягають на плечі зерновласників. Найбільш поширений зерносклад – силосного типу, проте можливі варіації, що стосуються, по-перше, самостійності підприємства (окрема структура, частина агрокомплексу), по-друге, матеріалу корпусу (дерево, цегла, залізобетон, метал) і, по-третє, конструкції.

Обираючи силос для зберігання зерна (як варіант – модель для його побудови), краще орієнтуватися на світовий досвід використання.
Великою популярністю користуються зернові металеві силоси, які відрізняються за:

 • формою стін, покрівлі, днища (циліндричні/прямокутні/багатогранні, з конічним верхом, конусним/пірамідальним/плоским дном);
 • розміром (загальною площею; кількістю відсіків);
 • обраним металом (сталь різних профілів, марок; алюміній та ін.);
 • антикорозійним покриттям;
 • особливостями стін (одинарні; подвійні утеплені);
 • рівнем механізації (з/без застосування ручної праці);
 • методом збору (болтові з’єднання; рулонування; навівання);
 • фірмою-виробником.

У середині минулого століття на пострадянському просторі вважалося, що такий різновид менш придатний для зберігання зерна, ніж, наприклад, цегляний, через теплопровідність і схильність до корозії. Проте технології виготовлення корпусів удосконалилися, тепер виробники акцентують увагу на незаперечних перевагах: міцності, надійності, герметичності, довговічності, швидкості спорудження, різноманітності форм, вартості. Цей тип підходить для особистого використання, за бажання мінімізувати витрати коштів і часу, а на виході отримати сучасне зерносховище.

Важливо!

Металевий силос призначений для зберігання тільки кондиційного зерна (вологість якого не перевищує допустимі норми), в інших випадках обов’язковою є установка та використання сушильного обладнання!

Силоси будь-якого виду й конструкції, об’єднані в групи, стають не просто місцем для зберігання зернових, а спеціалізованим підприємством – елеватором (звичайно, за наявності робочої вежі, пристроїв приймання-відвантаження, під’їзних шляхів, причалів і т. д.). Тоді основним матеріалом не може виступати виключно метал, буде застосовуватися залізобетон для окремих (або всіх) елементів корпусу.

Використання монолітного залізобетону в будівництві силосів забезпечує додаткову міцність, масштабність, автоматизацію операцій, що прискорює процес проходження всіх етапів, дозволяє скоротити кількість обслуговуючого персоналу.
Як і розглянуті вище, залізобетонні склади в поперечному перерізі можуть бути різноманітними. Багаторічний досвід використання підтверджує, що найбільш оптимізовані під сучасні потреби (за місткістю, витратами сталі й бетону, вартістю) – круглі, діаметром 6 м, і квадратні, 4×4. Товщина стінок варіюється від 120 до 180 мм. Збільшення розмірів невиправдано підвищує кількість арматури, зменшення – тягне перевитрату бетону. Вартість варіацій коливається в межах 18%, зведення ж багатогранних корпусів, зі вставками дорожче на 25–34%.

 

Розміри, діаметр, м

 

Вартість,%

Витрати в %

бетону

сталі

6

100

–ʺ–

–ʺ–

9

101

92

119

12

104

93

128

3,2×3,2

117

101

106

4×4

118

96

133

6 + вставки 2м

125

112

160

Шестигранний

129

109

157

5×5

132

110

179

6 + вставки 3 м

134

122

167

Розрахунки стосуються ковзної опалубки, з глухими стінами, без каналів, ребер.
З одного боку, монолітна конструкція краща за експлуатаційними властивостями, ніж металева, з іншого – витрати часу й коштів куди значніші; це привело до появи силосів зі збірного залізобетону (зводяться з кілець, об’ємних блоків, плит). Так терміни будівництва знизилися в 1,5–2 рази, витрати бетону, сталі зменшилися на 10–25%, проте вартість споруди зросла приблизно на 20%. До недоліків також можна віднести: водопроникність через шви, змішування зерна між силосами, проникнення шкідників (описані випадки, коли під час дегазації комахи переміщалися на зовнішні стіни, після – поверталися до запасів).

Користувачам будь-яких типів зерносховищ потрібно розуміти:

 • оптимальна конструкція забезпечить кращу ціну на послуги;
 • при зношуванні стін від тертя втрачається міцність, герметичність (також може бути спричинено конструктивними недоліками);
 • термін експлуатації споруди обмежений, не виконаний вчасно ремонт позначиться на якості продукту;
 • відповідальний підхід і якісне виконання робіт забезпечить 100-відсоткове збереження зерна;
 • ретельно дібравши варіант зберігання зерна, можна уникнути стресу і значного природного убутку.

Добавить комментарий