Старе місто Миколаїв

Миколаїв – старе сучасне місто

stariy_gorod_nikolaev_1Шановні гості! Дозвольте кількома реченнями розповісти вам про місто, з яким ми пов’язали свою долю. У Миколаєві ми будуємо бізнес і разом з ним розвиваємося.

Миколаїв розташований на великому півострові, місто з трьох боків оточене водою. Тут річки Південний Буг та Інгул зливаються в Бузький лиман і впадають у Чорне море.

Найбільш ранні археологічні знахідки, виявлені на території, яку займає старе місто Миколаїв, датуються V – IV тис. до нашої ери. Активне заселення цих земель почалося в кінці ХVІІІ століття під час війни з Османською імперією, коли Росія здобувала вихід до Чорного моря.

Для забезпечення присутності на морі Російській імперії потрібен був військовий флот. Перший документ, що поклав початок історії нашого міста, був підписаний російським князем Григорієм Потьомкіним. У 1787 році Потьомкін наказав закласти в гирлі річки Інгул нову корабельну верф. Будівельні роботи велися під безпосереднім керівництвом бригадира Михайла Фалєєва.

У 1788 році навколо верфі «Усть-Інгул» виникло поселення, яке пізніше було «велено іменувати містом Миколаїв». Ім’я своє місто отримало на честь Святого Миколая – покровителя і захисника моряків і мандрівників. У день цього святого військами під командуванням Олександра Суворова була взята турецька фортеця Очаків. Це сталося 6 грудня 1788 року. Ім’я Святого Миколая наше місто носить вже більше ніж двісті з чвертю років. Навіть у роки радянської влади і войовничого атеїзму місто не перейменовувалося.

Економічне, соціальне і культурне життя Миколаєва нерозривно пов’язано із суднобудуванням. Довгі роки в нашому місті знаходився головний штаб Чорноморського флоту, звідки відбувалося і керівництво кораблями, які брали участь у Кримській війні (1853 – 1856 рр.) У місті за багато років була створена унікальна науково-виробнича база, що забезпечує військово-промислові потреби великої держави. Старий Миколаїв буквально складався з об’єктів, сама наявність яких, не кажучи вже про їх діяльність, становила державну таємницю.

Перший містобудівний план був затверджений ще в кінці ХVІІІ століття. Починаючи з першого ж свого десятиліття, місто Миколаїв активно забудовувалося. На жаль, небагато будинків старого Миколаєва збереглися. Але будівлі, які уціліли до наших днів, являють значний інтерес як пам’ятки епохи містобудівного мистецтва.

У кінці XIX століття в Миколаєві було відкрито комерційний порт, у який відтепер дозволялося заходити іноземним судам. Це сприяло перетворенню нашого міста на одне з ключових портових міст імперії. Миколаїв посідав третє місце після Петербурга й Одеси за обсягом експорту морськими шляхами, а за відправкою зерна – перше місце в дореволюційній Росії. У цей же час наше місто стало великим промисловим і торговельним центром півдня країни.

Початок ХХ століття позначився багатьма подіями в Миколаєві. Активність робітничого населення Миколаєва привела до формування перших осередків більшовиків і «співчуваючих» революції, що відбулася в Петербурзі. Це здебільшого були робітники численних заводів і портів. Миколаїв називали в ті роки «червоним Пітером України». Пізніше місто пережило окупацію австро-німецькими військами, військами Антанти, дізналося, що таке влада отаманів і білогвардійців. Політична чехарда завершилася встановленням радянської влади в 1920 році.

Під час Другої світової війни Миколаїв три з половиною роки був окупований німецько-фашистськими загарбниками. Гітлерівці планували будувати тут свій Чорноморський флот. Завдяки опору городян і підпільників жоден корабель не зійшов за цей час зі стапелів наших заводів. Миколаїв було героїчно визволено радянськими військами в березні 1944 року. При звільненні незабутній подвиг здійснили бійці морського десанту під командуванням Костянтина Ольшанського. За всю історію війни це був єдиний випадок нагородження всіх учасників бойової операції званням Героя Радянського Союзу. Загиблі під час штурму і померлі від ран воїни-десантники поховані на центральній площі міста. На пам’ять про них вдячними жителями Миколаєва запалено Вічний вогонь.

За коротку двохсотлітню історію наше місто перетворилося із суднобудівної верфі на крупний промисловий, діловий і культурний центр України. На заводах Миколаєва було побудовано більше від двох тисяч кораблів і суден різного призначення: китобої, траулери, підводні човни, авіаносні крейсери, наукові й торгові судна.

Ми любимо наше місто та впевнено дивимося в майбутнє разом з ним. Миколаїв – це насамперед люди, які пов’язали з ним свою долю. Віримо, що саме тут буде вершитися історія сучасної України, історія відродження традицій торгівлі та промислового розвитку. І ми самі станемо активними учасниками цих процесів.

Ласкаво просимо до нашого міста!

Колектив групи компаній «Вітерра»