Зернозбиральні комбайни

На фінальній стадії стратегічно важливої ​​справи – вирощування зерна – необхідно спрацювати максимально ефективно, аби тривалий, фінансово затратний процес окупився.

Збирання (яке здійснюється в Україні здебільшого за допомогою зернозбиральних комбайнів) вимагає комплексного аналізу, підготовки, обліку природних та економічних факторів:

  • середньостатистичної кількості опадів;
  • температури повітря, метеопрогнозу;
  • площі, якості посівів;
  • сорту;
  • стадії зрілості;
  • властивостей ґрунтів;
  • наявності власної/орендованої техніки;
  • готовності до форс-мажорних ситуацій (у т. ч. оперативного ремонту);
  • кваліфікації працівників;
  • фінансування збиральних робіт.
Зерноуборочный комбайн New Holland в Украине

Одна помилка (куди гірше декілька) призведуть до збільшення механічних, біологічних втрат. У складних умовах, за некваліфікованого налаштування техніки, відсутності контролю – це 10–12% (оптимальний показник – 1,5% для зарубіжної техніки, 2,5% – для вітчизняної).

Вибір с/г техніки

Сучасні зернозбиральні комбайни, які прийшли на зміну серпу та косі, дуже різноманітні:

1. Призначення

– універсальні;
– для високоврожайних культур;
– для колосових, зернобобових, круп’яних;
– насінницькі.

2. Тип

• самохідні;
• навісні;
• причіпні;
• комбіновані..

3. Напрямок зрізаних стебел

– прямоточні (поздовжні, поперечні);
– із звуженням потоку (Г-, Т-образні).

4. Конструкція ходової частини

▪ колісні;
▪ гусеничні.

5. Різновид

– 1-, 2-барабанні;
– роторні.

 

Беручи до уваги цю класифікацію, товаровиробник має:

1) визначити необхідні характеристики (маленькому господарству немає сенсу гнатися за габаритними високопродуктивними/вузькоспеціальними агрегатами; на великих площах буде мало користі від маленького комбайна).
Варто звертати увагу на простоту (щоб комбайнер міг легко адаптуватися до нової техніки); надійність, наявність запчастин (день простою катастрофічно позначиться на доходах); точність управління (значно скоротить втрати, мінімізуючи кількість зерна, що залишилася в полі); функціонал (наприклад, контроль паливної системи, рідинне охолодження, запас крутного моменту); пропускну здатність; виробника (відомі New Holland, Grimme, Claas, John Deere, Case / вітчизняний «Херсонмаш», сусідський «Ростсільмаш» та ін.); рік випуску.

2) підібрати оптимальне співвідношення ціни/якості (на ринку с/г техніки України представлені б/в варіанти, здебільшого пригнані з Європи, ціна на які складе 70–180 тис. доларів (і вище) за багатофункціональні моделі, 20–35 тис. – за міні-комбайни);

3) адаптувати його до наявних умов (напр., за допомогою змінних робочих компонентів – жатки, підбирача, подрібнювача); 

4) забезпечити належні умови експлуатації (що складно реалізувати за високого сезонного навантаження, для застарілої техніки, за відсутності кваліфікованих кадрів).

Зрозуміло, що спеціалізована техніка вимагає істотних вкладень, тому ціни на нові самохідні зернозбиральні комбайни продавці просять уточнювати. У приватній бесіді можна з’ясувати, наскільки дороге задоволення – купити с/г машину «в целофані» – 220–300 тис. €. За ці гроші ви отримаєте відмінну комплектацію + бортовий комп’ютер, клімат-контроль, пам’ять сидінь, акустичну систему та рік офіційної гарантії.

Технологічні моменти

Якісний моніторинг з елементами прогнозування, здійснений досвідченими аграріями, приведе до подальшого кроку – вибору найбільш рентабельної технології збирання (одно-/двофазна, коли зрізання – обмолот – очищення – збір здійснюються одночасно/за кілька підходів).

Выбор зерноуборочного комбайна

Обома варіантам властиві переваги й недоліки. Наприклад, роздільний спосіб більш тривалий, трудомісткий, однак допускає завчасний початок, забезпечуючи мінімум втрат від осипання, зниження вологості продукту. Пряме комбайнування – висока швидкість, продуктивність, однак якість зерна повністю залежить від стану врожаю, погодних умов, майстерності працівників. Є проміжні варіанти: комбайнування з очісуванням колосся на корені; роздільне скошування й обмолот хлібної маси з рулонів.

Сільгоспвиробник, зважившись на вирощування зернових, в іншому також приймає непрості рішення щодо підбору, використання техніки; термінів, темпів скошування; технології. Судячи з того, що кілька років українські врожаї бֺ’ють рекорди, висновки робляться правильні!

Добавить комментарий